Ko der zināt pirms laivas iegādes?

Vai Jums kaut reizi ienākusi prātā doma par sava ūdens transporta iegādi? Ja atbilde ir „Jā”, tad Jums noderēs šis nelielais ceļvedis laivu un citu peldlīdzekļu pasaulē. Jo neprofesionālis var viegli apjukt plašajā piedāvājumu klāstā, dažādajos ūdens transporta veidos, ražotājos, apzīmējumos un nosaukumos. Mēģināsim pavisam vienkārši un saprotami izskaidrot svarīgāko, kas būtu jāzina meklējot savi ideālo laivu.

Tāpat kā ir ļoti daudz ūdens transporta līdzekļu ražotāju un marku, ir arī diezgan daudz kategorijas un apakškategorijas, kurās tās iedala un dažreiz pat profesionālim ir grūti saprast par ko tieši ir runa, ja sarunā netiek pieminētas markas un modeļi.

Dažas no kategorijām:

– Ūdensmotocikli (visdažādāko izmēru un formu, stāvošie un sēdošie);

– Airu motorlaivas (nelielas airu laivas ar iespēju pielikt nelielu dzinēju);

– Motorlaivas (vaļēja tipa laivas, bez kajītes, ar motoru, kura jauda var pārsniegt pat 300 zirgspēkus, paredzētas visdažādākajiem mērķiem);

– Kuteri (ļoti plašs jēdziens, bet parasti par tādiem sauc labiekārtotas motorlaivas ar kajīti, garumā līdz 30 pēdām (tas, protams, nav viennozīmīgi));

– Motorjahtas (plašs jēdziens, bet parasti labiekārtots kuteris ar visām ērtībām virs 30 pēdām);

– Buru jahta (jahta, kura galvenokārt pārvietojas pateicoties vējam, pārsvarā uz jahtām ir arī dzinējs);

Ir vēl daudz citu kategoriju un apakškategoriju, arī iedalījums pēc kategorijām dažādās valstīs var atšķirties, piemēram, citās valstīs tādu jēdzienu kā “kuteris” vispār neieto, aizstājot ar citiem vārdiem.

Jebkurā gadījumā, Jūs plānojat iegādāties kādu no šiem ūdens transporta līdzekļiem. Varbūt tā ir airu motorlaiva, varbūt kuteris, motorjahta vai buru jahta – izvēles iespējas patiešām ir lielas, tāpēc turpmāk šajā tekstā sauksim tās visas par “laivām”.

Laivas pirkšana ir visnotaļ nopietns lēmums un nebūt ne vienkāršs process, kuru vēl sarežģītāku padara plašais piedāvājums un milzīgais informācijas apjoms. Kur sākt meklējumus? Daudz informācijas jūs varat iegūt internetā, laivu izstādēs un no speciālajiem žurnāliem. Aprunājieties arī ar citiem laivu īpašniekiem (bet ņemiet vērā – ne visi, kas uzskata sevi par speciālistiem, patiešām tādi arī ir).

Nākamais solis – mēģiniet noformulēt un izdomāt, kādiem mērķiem būs paredzēta laiva.

 • Klasiski “day cruiser”atvērta tipa dienas laivas aktīvam dzīves veidam un ceļojumiem. Laivas salons ir atvērts, vai aizverams ar tentu. Laivas priekšgalā ir kajīte(s). Šīs laivas būs piemērotas tiem, kuri vēlas universālu un praktisku laivu, kuru pārsvarā izmantos vasaras sezonā.
 • Nedēļas nogales laivas jeb “weekenders” – šīs būs laivas cilvēkiem, kuri meklē ātruma un dizaina ideālo kombināciju, lai pavadītu lieliskas nedēļas nogales uz ūdens. Laiva atbilstoši aprīkota – ir virtuves zona, duša, tualete, guļvietas un visas citas ērtības.
 • Jahtas, kas piemērotas ilgākai dzīvošanai uz klāja un ceļošanai. Labi aprīkotas, piemērotas ilgākai dzivošanai. Uz šādām laivām parasti ir nodalītas vairākas zonas. Salons (ar kabīnes tipa konstrukciju) , ahterklājs, foras klājs un citas zonas. Ja Tavs mērķis nav tikai īsi laiskas vai sportiskas brīvdienas, bet uz jahtas vēlies pavadīt vairāk laika un doties garākos ceļojumos, tad Tava izvēle noteikti būs par labu kādam no Coupe modeļiem.
 • Laivas makšķerēšanai un aktīvai atpūtai uz ūdens.

Ja sākotnēji vēlaties patstāvīgi izpētīt plašo laivu pasauli, tad apjukumu var radīt apzīmējumi pie laivu nosaukumiem. To Jums, protams, izskaidros ikviens dīleris, bet tiem, kuri vēlas noskaidrot vairāk uzskaitīsim lielāko daļu no tiem:

 • DC – Day Cruiser – atvērta tipa laivas, kas paredzētas dienas izgājienem un aktīvai atpūtai.
 • Coupe – laiva paredzēta nedēļas nogales atpūtai, tālākiem izgājieniem un ceļošanai.
 •  
 • C – Commuter jeb dažiem ražotājiem Cabin – laiva ar slēgta tipa kabīnes konstrukciju.
 •  
 • W – Weekender – labi aprīkota, ērta laiva nedēļas nogales atpūtai.
 • ST – Sport Top – unikāla kokpita un jumta konstrukcija, kura ir pilnībā atverama, vai pilnībā aizverama.
 •  
 • HT – Hard Top – Daļēji slēgta tipa laiva ar cieto kabīnes jumta konstrukciju.
 •  
 • T – Tender – visbiežāk neliela izmēra laiva, ātra, dinamiska, paredzēta aktīvai atpūtai, dienas izgājieniem un kā apkalpojošā laiva lielām jahtām.
 •  
 • BR- Bow Rider – Klasiska pilnīgi atvērta motorlaiva, bez kajītes. Šāda tipa laivā ērti var atpūsties un pārvietoties liels skaits cilvēku. Šāda laiva ir ideāli piemērota aktīvai atpūtai, sportam un makšķerēšanai.
 •  
 • R, SC, WA – motorlaiva ar viduskonsoli. Var būt ar kajīti, vai bez. Laiva ar plašu klāju pa kuru ļoti ērti un droši pārvietoties un izvietot aprīkojumu. Iedāli piemērota aktīvam dzīves veidam.
 •  

Tālāk laiks vizīte pie jūsu potenciālās laivas dīleriem. Centieties izvēlēties dīleri, kas atrodas iespējami tuvāk vietai, kur laivu turēsiet – tas garantēs pastāvīgu servisu jūsu laivai, līdz ar ko – neapgrūtinātu kuģošanu visas sezonas garumā. Ar dīleri arī varēsiet izrunāt un pakonsultēties par dažādu laivu iespējām, lai saprastu – kas Jūsu dzīvesveidam un vēlmēm būs piemērotākais. Īpaši der atcerēties, ka laivas ir konstruētas specifiskiem pielietojumiem, tādēļ vērts apdomāt savas prioritātes. Universālas laivas nav – tas vienmēr ir kompromiss;

 • Meklējot laivu, esiet elastīgs, un atradīsiet laivu, par kuru agrāk neesat pat iedomājies;
 • Pērkot lietotu laivu, nepaļaujieties tikai uz īpašnieka teikto, nolīgstiet neatkarīgu ekspertu un palūdziet izdarīt laivas novērtējumu. Šādi iztērēta nauda var paglābt jūs no daudzām problēmām nākotnē;
 • Neatlieciet pirkumu uz sezonas sākumu – var gadīties, ka šajā sezonā pie sava kārotā kuģa netiksiet. Laivas nav masu produkcija un noliktavās uzkrātas netiek. Bieži vien pasūtījumi ir rezervēti pusgadu vai pat vairāk uz priekšu. Vispiemērotākais laiks, kad sākt domāt par laivas iegādi nākamajai sezonai, ir rudens;
 • Pastāv uzskats, ka Latvijā sezona esot īsa. Negribētos tam piekrist – sezona šeit ir tikpat gara kā Skandināvijā. Tātad, ja jums ir atbilstoša laiva un aprīkojums, varat baudīt ūdens priekus no aprīļa līdz pat novembrim! Piemērotība klimatiskajiem apstākļiem ir viens no svarīgākajiem faktoriem jūsu izvēlē;
 • Vislabāk laivu novērtēt izmēģinājuma braucienā. Atcerieties, ka izstādē laiva var izskatīties lieliski, bet izrādīties pilnīgi nepraktiska no dizaina viedokļa;
 • Testā obligāti jānovērtē: laivas gaita arī nelielā ātrumā, viļņos, noturība uz kursa, paātrinājums, stūres kustība, trokšņu līmenis.

Ja jūs iegādājaties kuteri vai motorjahtu būtu īpaši jāpievērš uzmanība sekojošiem tehniskajiem aspektiem:

 • Stūrmaņa pozīcija: pārskatāmība, sēdekļa ērtums un regulēšanas iespējas, karšu galds, instrumentu izvietojums, vadības sviru aizsniedzamība, navigācijas instrumentu komplektācija;
 • Vispārējā konstrukcija: korpusa konstrukcija un izturība. Piekļuve dzinējam un citiem svarīgiem mezgliem apkalpes un remonta vajadzībām. Bagāžas nodalījums, fenderi, glābšanas plosti vai laivas u.tml.. Vai ir pieliekami daudz rokturi, kur pieturēties pārvietojoties pa laivu? Galdiem un plauktiem būtu jābūt izveidotiem tā, lai mazinātu iespēju priekšmetiem nokrist, laivai šūpojoties;
 • Klājs: pietauvošanās ērtums, drošība, reliņu augstums, lūkas un to funkcijas, neslīdošas virsmas, paredzēta vieta fenderiem un citam tauvošanās aprīkojumam.

Minētie ir tikai daži no aspektiem, kas ir būtiski jūsu vienīgās un īstās laivas izvēlē. Atkarībā no to realizācijas laivas cena var atšķirties pat vairākas reizes!

Saruna ar mūsu kompānijas speciālistiem palīdzēs Jums orientēties piedāvājumā un izvēlēties vispiemērotāko laivu, jahtu vai kuteri. Laipni lūdzam pie mums – laivu, jahtu un kuteru pasaulē!